Teraz masz działać

Od pewnego czasu chodziła mi po głowie pewien temat i dopiero po przeczytaniu tego wpisu na blogu Sztuka Wyboru, poczułam się zainspirowana do sprecyzowania myśli i podjęcia próby ułożenia ich w zdania, aby zapisać to, o czym myślałam.

„Teraz masz działać”

W przywołanym wyżej wpisie Autorka (Hal) pisze o momentach „teraz albo nigdy”, zdarzających się nam w codziennym życiu, w których musimy natychmiast zdecydować o podjęciu działania w obliczu niespodziewanej (i często wymagającej odwagi) sytuacji. Nawiązuje do chwil z prozaicznej rzeczywistości, posługując się zaczerpniętym z fotografii terminem „teoria decydującego momentu” (oznaczającym chwilę trwającą sekundę lub dwie, kiedy kadr jest idealny, aby nacisnąć spust migawki).

Hal pisze o tym szczególnie w kontekście spontanicznej pomocy drugiemu człowiekowi, gdy widzimy kogoś, komu prawdopodobnie potrzebna jest pomoc (np. na ulicy, w komunikacji miejskiej), ale przez zbyt długie wahanie tracimy szansę, aby komuś pomóc. Wszyscy to znamy – moment, który mógłby być ważny, zmienić coś w życiu naszym lub innego człowieka. Mija. Bezpowrotnie.

Tekst spodobał mi się, bo jest zwięzły, pełen treści i mobilizujący. Ale skierował moje myśli w nieco inną stronę.

Niezrealizowane pomysły, zapomniane zainteresowania

Pomyślałam o wszystkich pomysłach, na które kiedyś wpadałam, ale z jakiegoś powodu ich nie zrealizowałam i już raczej nie zrealizuję. O wszystkich 76 spisanych tematach na teksty na bloga, które miałam napisać, jak już będę miała więcej czasu. Wiem, że co najmniej połowy nigdy nie skończę. Bo już mi się nie chce, bo coś przestało mnie interesować, bo teraz nie pamiętam, co dokładnie miałam na myśli, notując jakiś tytuł czy fragment książki.

Pomyślałam, że trochę szkoda.

I postanowiłam napisać o tym tekst, żeby być dla mnie przypomnieniem, że trzeba działać. A może też będzie takim przypomnieniem dla któregoś z moich Czytelników.

Teraz żyjesz

Sto tysięcy razy słyszałam zdania takie jak: „Nie czekaj, bo potem będzie za późno”, „Zacznij dziś, a nie jutro”, mające przypominać o tym, że nasz czas w życiu jest ograniczony i motywować do jak najlepszego wykorzystania go. Nigdy specjalnie mnie takie sentencje nie przekonywały – tak to jest, że gdy słyszymy jakieś słowa n-ty raz, nie zastanawiamy się nad nimi głębiej i nie uświadamiamy sobie do końca ich znaczenia.

Aż gdzieś kiedyś zobaczyłam taki prosty schemat składający się z kilku kresek i krótkiego podpisu. I dopiero do mnie dotarło.

Życie to pewien okres, konkretna (choć – na szczęście – nieznana nam) ilość dni i godzin.

I choć życie faktycznie jest krótkie i jest to całkiem niezły argument przemawiający za tym, aby działać, jest też inny powód.

Wciąż się zmieniamy

Jeśli coś Cię dziś zainteresuje, a w ciągu krótkiego czasu (w przypadku pomysłów ten decydujący moment jednak trwa dłużej niż kilka sekund) nie zrobisz nic w kierunku rozwinięcia tego zainteresowania, prawdopodobnie już nigdy tego nie zrobisz, bo później zwyczajnie stracisz zapał albo chęć i już nigdy nie spróbujesz. Może zwyczajnie zmienią Ci się zainteresowania. Może nie będzie Ci się chciało, może nie będzie już możliwości, które teraz są. Jeśli nie zrealizujesz pomysłu, który wpadł Ci wczoraj do głowy i wydaje się super – prawdopodobnie nigdy go nie zrealizujesz.

Trochę szkoda.

Jestem zdania, że wszystko co robimy, przydaje się w życiu. Nawet coś, za co zabieramy się ze słomianym zapałem i po 2-3 próbach zostawiamy; nawet jeśli nie widać efektów w postaci np. zdobycia nowych umiejętności. Cały proces uczenia się, próbowania i właśnie działania – to nas wzbogaca i rozwija.


Na koniec jeszcze przytoczę słowa Hal ze wspomnianego na wstępie wpisu:


Ponieważ większość z nas nie jest profesjonalistami ani w dziedzinie fotografii, ani w dziedzinie życia, musimy czasem pstrykać na oślep, próbować, testować i eksperymentować z właściwym momentem naciśnięcia spustu migawki. Takie próby mają to do siebie, że wśród wielu nieudanych, nic nieznaczących ujęć pojawi się w końcu to jedno, które zostanie z nami na lata.

Jeśli nie będziemy próbować, to nasza szuflada pamięci pozostanie pusta, choć mogłaby być wypełniona poruszającymi wspomnieniami składającymi się na sens i doświadczenie naszego życia.

_____


Nie czekaj, nie zastanawiaj się za dużo.

Jeśli coś Cię interesuje, weź się za to od razu. Nie będzie lepszego czasu.

Teraz masz działać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *